רכישת דירה -  כך תבצעו זאת בדרך הנכונה

בכל עסקת מכר, אם מדובר על רכישת דירה אם מקבלן או דירה מיד שנייה, יש לבצע בדיקות תכנוניות אם ע"י עיון בתיק הבניין או היתר הבנייה. במידה והנכס היה בבעלות המדינה והזכות הנמכרת הייתה חכירה, יש לפנות לרשות מקרקע ישראל לקבלת חוזה החכירה, התסריטים והמסמכים שיהיו רלוונטיים לנכס המדובר, לאחר שהנכס נבדק בקפידה, ע"י עוה"ד של הקונה, הצעד הבא יהיה התקשרות בין הצדדים, דהיינו בין המוכר לבין הקונה, על עורך הדין להפיק נסח טאבו עדכני, באי הכוח של שני הצדדים, יפעלו לגיבוש חוזה שיהיה מוכן לחתימה.
אם שני הצדדים מעוניינים לחתום על זיכרון דברים תחילה, יש לדעת כי זהו מסמך משפטי מחייב, כך שיש להבין את השלכותיו על הצדדים.
ניהול משא ומתן בטיוטת הסכם המכר
במועד חתימת חוזה בדבר רכישת דירה, יחולו התנאים הבסיסיים בדיני החוזים, במועד חתימת החוזה יתקיים מפגש של שני הצדדים יחד עם באי כוחם, כך ששני הצדדים יהיו מחויבים לפעול בהתאם לסעיפי והוראות החוזה, עד למועד תשלום של התמורה במלואה ומנגד, יקבלו את מסמכי רישום העסקה. חוזה המכר של הדירה, יהיה חייב לכלול את הפרטים המסחריים ההכרחיים, כמו הצהרת שני הצדדים, פרטי הנכס, מועדים, סעיף התמורה, כספי נאמנות, פרק בדבר המשכנתא הפרות, תרופות ועוד.
יש כאלה, הנוטים לחשוב, כי עורך דין מקרקעין, תפקידו הוא לערוך חוזה מכר ולאמת את נתוני המעורבים בעסקה, יש לדעת, כי עו"ד מקרקעין נדרש לידע מקיף ורחב בתחום זה ועליו להפגין בקיאות בכל מה שקשור לעסקאות נדל"ן, עו"ד נדל"ן יכול לסייע ללקוחות לקבל החלטה נכונה ולביצוע עסקאות בטוחות, כך שלא יניחו את כספם על קרן הצבי, יש לדעת כי החוקים והתקנות בתחום המקרקעין, מתעדכנים באופן שוטף ועוה"ד יהיה חייב לעקוב תמיד אחר השינויים וכך ללוות את עסקת הנדל"ן ביעילות ומקצועיות מרבית.
 
רכשתם דירה חדשה מקבלן? - כמה כללים שיש לדעת
אם אתם עומדים בשיאה של רכישת דירה מקבלן,
  • דבר ראשון שעליכם לבצע הינו בדיקת מהנדס ו/או כי המפרט הטכני הינו כפי שצוין בחוזה.
  • אם החלטתם לגבי שינויים בנכס יש לוודא מה המחיר ולציין זאת בחוזה עם הקבלן הרבה לפני שלבי הבנייה, לפני מסירת המפתח לרוכש, יש לבדוק היטב את הנכס באמצעות שמאי ו/או מהנדס אשר יעברו על הנכס ויבדקו אם ישנן ליקויי בנייה, אם ישנם ליקויים, יש לציין זאת לקבלן ולדרוש תיקונים שלאחר סיומם ייבדקו שוב ע"י מהנדס הבניין והשמאי בטרם יימסר לכם המפתח, קבלנים רבים מרבים להכניס "באותיות הקטנות" כי בעקבות השינויים יחול שינוי בתאריך הקבוע למסירת הנכס, יש לשים לב לעניין זה, לא תמיד דבר זה נכון, ולא תמיד שינויים יגרמו לדחיית המסירה.
  •  אם כבר בשעה טובה הגעתם לשלב מסירת המפתח של הדירה, יש להיזהר מחתימה על מסמכים שונים שהקבלנים יתנו לכם לחתום עליהם, למשל ,יש לקרוא היטב את האותיות במסמכים אם לדוגמה הקבלן ייתן לכם לחתום על מסמך המציין כי בזמן מסירת המפתח, לא היו ליקויים בבנייה, בזמן שהקונה אפילו לא בדק אם הם ישנם, על מסמכי מסוג זה - כדאי מאוד לא לחתום בשום אופן.
ביצוע עסקת רכישת דירה – רק עם עו"ד מקרקעין
חוץ מההיבטים של הבנייה והכדאיות של רכישת דירה, אם מקבלן או אם מיד שנייה, יש לשים לב על ההיבטים החוקיים של רכישת הנכס.
נכס אין אנו רוכשים בכל יום, הרי מדובר על סכומים גבוהים מאוד והוא מפעל חיים של כל אחד מאתנו, יש לשכור את שירותיו של עו"ד בתחום המקרקעין שמכיר היטב את כל החוקים וההליכים של העברת בעלות בנכס, בדיקת שעבודים, חריגות בנייה וכדומה, כך שלכם יהיה שקט מכל הבחינות. 
 
FacebookGoogle+Linkedin

  משרד 077-3463480 ; פקס 077-3463481   
נייד 053-3610111 ; כתובת: רח' חורב 8, חיפה 3434112 
(שלוחה נוספת: רח' מרמורק 9, תל אביב 6425403) 
  www.cohenlaw.co.il ; info@cohenlaw.co.il  

   דובי כהן משרד עורכי דין

מקרקעין,

חוזים, צוואות וירושות